Opublikowany przez: Mela134 2017-02-03 11:17:19
Autor zdjęcia/źródło: Zespół Alicji w Krainie Czarów @ asier_relampagoestudio / Freepik
Zaburzenie to występuje znacznie częściej u dzieci w wieku od 5 do10 lat niż u dorosłych, a jego objawy najczęściej można zaobserwować rano, tuż po przebudzeniu. Osoby chore odbierają otaczające przedmioty lub części swojego ciała jako większe lub mniejsze, co nazywamy makropsją lub mikropsją. Obserwowane przedmioty wydają się znajdować bliżej lub dalej. Ponadto osoby chore mogą mieć zaburzenia poczucia czasu lub wrażenie, że ciało znajduje się w innej pozycji niż rzeczywiście jest. Mogą wystąpić też zaburzenia emocjonalne, którym towarzyszy poczucie lęku, że ktoś go śledzi.
Kiedy osoba ma w pełni zachowany wgląd i rozumie, że to co widzi w rzeczywistości wygląda inaczej zaczyna mieć obawy co do swojego stanu psychicznego. Wpływa to bardzo na nastrój i nastawienie lękowe pacjenta.
Również dochodzi do sytuacji, kiedy chory ma problem z prawidłowym odbiorem dźwięków. Ma on bowiem wrażenie, że dochodzą one z daleka lub są bardzo głośne. Przyczyn tego zaburzenia doszukuje się w nieprawidłowym współdziałaniu nerwów wzrokowych z mózgiem. Wszystkie te doznania mają charakter przejściowy i pojawiają się najczęściej u osób cierpiących na migreny poprzedzane występowaniem tzw, aury, której towarzyszą błyski światła, zaburzenia równowagi i częściowa ślepota i dotyczą one około 20% osób cierpiących na migrenę. Natomiast objawy Zespołu Alicji w Krainie Czarów dotykają tylko część z nich. Zaburzenie może też wystąpić w wyniku niektórych chorób zakaźnych przebiegających z wysoką gorączką np. mononukleozy zakaźnej wywoływanej przez wirus Epsteina-Barr.
Pierwszą osobą badającą schorzenie był C. Lippman, który w 1952 roku przebadał siedem osób twierdzących, że potrafią zmieniać kształt i rozmiar swojego ciała. W 1955 roku opisujący ją brytyjski psychiatra John Todd skojarzył ją z opisywanymi w książce Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów” przygodami bohaterki i nadał im tą samą nazwę, co książka. Lewis Carroll, który cierpiał na migreny, a być może nawet na tą tajemniczą przypadłość, mógł mieć w niej źródło inspiracji do napisania tek książki. Zespół Alicji w Krainie Czarów występuje także po zatruciu niektórymi substancjami psychoaktywnymi, np. LSD, ale też w przypadku schizofrenii czy mononukleozy zakaźnej.
Przyczyn choroby naukowcy doszukują się w nadwrażliwości pewnych obszarów mózgu, a zwłaszcza części odpowiedzialnych za widzenie i rozpoznawanie kształtów i wielkości. W przypadku zatrucia substancją psychoaktywną może ona mieć toksyczny wpływ na ciało kolankowe boczne, które bierze udział w postrzeganiu wzrokowym, co powoduje zaburzenia postrzegania.
Zespół Alicji w Krainie Czarów występuje głównie z innymi dolegliwościami, jak bardzo silna migrena, pojawienie się mroczków i niedowład. Nie istnieje on jako samodzielna choroba.
Niestety na świecie nie ma zbyt wielu specjalistów, którzy zajmują się tym schorzeniem i może też dlatego nie został jeszcze opracowany w pełni skuteczny lek, który niszczyłby chorobę już w zarodku. U chorego wdrażane jest leczenie, które jedynie pomniejsza objawy choroby i pacjentom w tym celu przepisywane są popularne środki, które łagodzą ataki migreny. Chore dzieci potrzebują dużo cierpliwości i wsparcia ze strony najbliższych, by jak najmniej odczuwały tą chorobę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.